Ulusal UMKE Haftası Kutlandı
09 Ağustos 2023

7-13 Ağustos Ulusal UMKE Haftası T.C. Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde düzenlenen ve 81 ilden UMKE gönüllülerinin katıldığı bir program ile Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü işbirliğinde kutlandı.

Program Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Eray ÇINAR’ın açılış konuşmaları ile başladı. Çınar, “Edinilen acı tecrübeler ışığında 2003 yılında oluşturulan UMKE, dünyada tamamı gönüllülerden oluşan en büyük tıbbi müdahale organizasyonudur.” dedi. Kurulduğu günden bugüne UMKE’nin yurtiçinde ve yurtdışında pek çok olaya müdahil olarak canların kurtarılmasına, sakatlıkların önlenmesine yardımcı olduğunu belirten Çınar, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.  

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’da programda yaptığı konuşmada “UMKE gönüllerimizin sayısı 15 bin 200. Özellikle afet ve acil durumlarında erken dönemde sahaya ulasan ekip olduğu için vatandaşımızın haklı olarak medikal destek, medikal hizmet vermek üzere sahaya inen UMKE ekibinden arama kurtarma faaliyetini beklediğini biliyoruz. Yer yer bu konularda bu beklentinin farklı noktalara taşındığına da şahit olduk Bundan sonraki süreçte sahadaki durumu da görerek UMKE'nin medikal kurtarma hizmeti dışında arama kurtarma faaliyetini de yapmak üzere UMKE çatısı altında 'UMKE Atak' adında bir yapı oluşturduk. 
Bu gönüllüler, özellikle sağlık ekibinden oluşan ve arama kurtarma faaliyetini yapan ekip olacak. Dolayısıyla bundan böyle UMKE sadece medikal hizmet sunan bir yapı olmaktan öte aynı zamanda arama kurtarma faaliyetini de de aktif yapan bir yapı olacak” dedi.
UMKE gönüllülerinin afet ve felaketlerde çok kritik görevler üstlenerek milletimizin medarıiftiharı olduğunu ifade eden Koca, tüm gönüllülere teşekkür etti. 
Konuşmasının ardından 6 Şubat tarihinde yaşanan depremden etkilenen 11 ilin UMKE sorumlularına teşekkür plaketlerini veren Koca, program kapsamında UMKE timlerinin afetlerde ve acil durumlarda yardım ettiği anlardan oluşan fotoğraf sergisini gezdi. 
Bakan Koca ve beraberindeki heyet programın ardından Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi bahçesinde tanıtım amacıyla konumlanan UMKE ve UMKE ATAK araçları ile Acil Müdahale Ünitesi’ni medya mensuplarıyla birlikte ziyaret ettiler. 
Programda, UMKE gönüllülerinin üstün gayretleri için onlara teşekkür etmek amacıyla hazırlanan bir video da yayınlandı.
T.C. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarından #UMKE20Yaşında #UlusalUMKEHaftası etiketiyle paylaşımlar yapıldı.
WhatsApp Image 2023-08-09 at 16.13.28.jpeg   WhatsApp Image 2023-08-09 at 16.13.28 (1).jpeg