Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası Kapsamında Adıyaman’da Toplantı Düzenlendi
03 Ocak 2023

Her yıl “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası”nda tüberküloz hastalığına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda 3 Ocak 2023 tarihinde Adıyaman’da bir toplantı düzenlendi.
Düzenlenen toplantıya Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Genel Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi M. Burak Öztop, Halk Sağlığı Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Kaygusuz, Daire Başkanımız Mustafa Örnek, Daire Başkanı Kanuni Keklik ve Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz katıldı.
Toplantıda konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, programın Adıyaman'da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti vurguladı. 
Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi M. Burak Öztop konuşmasında “Veremsiz Bir Türkiye” sloganıyla, bu hedefe ulaşabilmek için Sağlık Bakanlığı olarak koordineli bir şekilde çalıştıklarını söyledi. “Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı” ile tüberküloz hasta sayısı ve tüberküloz görülme sıklığının her yıl yüzde 3-4 civarında azaldığını kaydeden Öztop, tüberküloz konusundaki farkındalık çalışmalarının önemini vurguladı. 
Halk Sağlığı Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Kaygusuz, Tüberkülozun sinsi bir hastalık olduğu üzerinde durarak, bulaşma yolları, korunma ve tedavi ile ilgili genel bilgiler verdi. 
Toplantıda ayrıca Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Nurhan Özaykut tarafından “Tüberkülozun Dünü, Bugünü, Yarını” konulu bir sunum gerçekleştirildi.


2023-01-03 at 13.09.45.jpeg