Bağımlılıkla Mücadelede İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası Ankara’da Başladı
18 Ekim 2022

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu önderliğinde, Bakanlığımızca düzenlenen Bağımlılıkla Mücadelede İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımlarıyla Ankara’da başladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bağımlılıkla mücadelede caydırıcı yasakların etkisinin önemli olduğunu, ancak bu mücadelenin yalnızca cezalarla yürütülemeyeceğini vurgulayarak: “İçişleri, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları başta olmak üzere ilgili kurumlar, bağımlılığı önlemek ve ihtiyaç duyulan durumlarda gerekli tıbbi yardımı sağlamak için çalışmalar yürütüyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise oyun, alkol, uyuşturucu ve tütün bağımlılıklarına ayrı ayrı dikkat çekerek, “Bağımlılıkla mücadelede sonuç almak istiyorsak, ilk ve en önemli adım olan tütünle mücadele çalışmalarını son derece hassas ve kararlılıkla sürdürmek zorundayız.” dedi.

Bakan Koca, ayrıca, bağımlılıkla mücadele ile ilgili yapılanlar hakkında bilgi vererek Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şûrası’nda 2 gün süresince yapılacak geri bildirimlerin ve önerilerin büyük öneme sahip olduğunu belirtti.
 

81 ilden Vali Yardımcıları, İl Sağlık Müdürleri ve Halk Sağlığı Başkanları ile Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurulu, BMYK üyesi Bakanlık temsilcileri, Türkiye Yeşilay Cemiyetinden uzmanlar ve bu alanda çalışma yapan akademisyenlerin katıldığı şûra, on altı farklı çalışma grubu ile iki gün boyunca devam edecek.

BMYK 1.jpeg

BMYK 2.jpeg

BMYK 3.jpeg