Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu Gerçekleştirildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Adalet Bakanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğinde düzenlenen “Sağlık Çalışanlarının Hukuken Korunması Sempozyumu” gerçekleştirildi.

10.03.2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen sempozyum, Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca, Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ ve Türkiye Adalet Akademisi Başkanımız Sayın Muhittin Özdemir’in ev sahipliğinde gerçekleşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, programda yaptığı konuşmada, salonda adaletin temsilcilerinin bulunduğunu hatırlatarak, “Bense, bugün karşınızda tedavi etmeye çalıştığı bir hastası ya da hastasının yakını tarafından şiddete uğramış bir hekim olarak oturabilirdim. Bugün karşınızda erken doğmuş, yenidoğan yoğun bakımda yaşatmaya çalıştığım ve gözlerini kaybetmiş bir bebeğin ailesi tarafından haksız bir davaya uğramış bir hekim olarak da oturabilirdim” ifadesini kullandı.

Sağlık çalışanlarının iki önemli sorununu çözmek için Bakan Bozdağ ile göreve geldiği ilk günden beri uzun mesailer harcayarak çalıştıklarını vurgulayan Koca, “Sağlıkta şiddet ve malpraktis davalarının suiistimali camiamızın en büyük sorunlarıdır” sözlerini sarf etti.

“Konulan kural, haddi aşana haddini bildirmiyor”

Bakan Fahrettin Koca, Bakan Bozdağ’ın “Hekimleri de hakimler gibi korumalıyız” sözünü anımsatarak, “Bu iki sorunun çözüme ulaşması için gösterdikleri samimi çaba için camiamız adına Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’a çok teşekkür ederim. Sesimizi duydu, kendisini bizim yerimize koydu, inisiyatif aldı ve büyük gayret gösterdi” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler uzun süredir sağlıkta şiddetin önlenmesi ve malpraktisin suiistimal edilmemesi için Sayın Bakanımla çalışıyoruz. Mevzuat açısından ihtiyacımızın tanımını birlikte yapmaya çalıştık. Fakat burada esas gücümüz sizler olacaksınız. Yaşadığımız zorluklara sizler inanmazsanız netice almamız mümkün değil.

Kanun ile sınırlar çiziliyor. Mevzuat buna uygun olarak belirleniyor. Kural, haddi tanımlıyor. Haddi aşanın ise cezalandırılmasını işaret ediyor. Bugün konulan kural, haddi aşana haddini bildirmiyor. Yasanın huzuruna giden olayları azaltmak için çalışıyoruz. Fakat yasa, koruyucu bir çatı; demir parmaklıklar had bildirir bir gerçek olmadan arkadaşlarımızın imdat çığlıkları, beyaz kod panikleri hiçbirimize huzur vermez.”

“Şartlarımızın, hukukumuzun korunması lazım”

Mecliste 11 Aralık 2021’de gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde “Bizler canına kastedeni bile tedavi etmeye yemin etmiş bir mesleğin mensubuyuz” dediğini hatırlatan Koca, “Bu alelade bir ifade değildir. Savaşta düşman saflarında yer alanı bile hayatta tutmak için yeminimiz var. Ancak bu yeminimizi tutabilmemiz için şartlarımızın, hukukumuzun korunması lazım” görüşünü paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

“En ufak bir sağlık sorunu yaşadığımızda dilimizden düşürmediğimiz bir ifade var; ‘her şeyin başı sağlık”. Bu sözün dilden hakikate dönüşmesinin bir sonucu var. Sağlığın başı kesilirken sizlerin sessizce beklemeyeceğinden eminiz demektir.”

“Mesleğini onuruyla yapan binlerce hekimimizi işini kaygıyla yapmaktan kurtarmalıyız”

Bakan Koca, birkaç münferit olay dışında, meslek ahlakından ödün vermeden çalışan koca bir camianın cezalandırılmasından bahsettiğinin altını çizerek, “Her meslek grubunda işini gereği gibi yapmayan az sayıda kişi olabilir. Bunlar için alınacak tedbirlerde hiçbir beis yok. Ancak mesleğini onuruyla yapan binlerce hekimimizi işini kaygıyla yapmaktan kurtarmalıyız” açıklamasında bulundu.

Yargı mensuplarına çağrı

Sağlık Bakanı Koca, sağlıkta şiddet suçlarına karşı artık ne yapılması gerektiğinin bilindiğine, suçun kamuyu hedef alan boyutunun ise giderek çok daha iyi kavrandığına inandığını vurgulayarak, “Malpraktis davalarındaki istismarlar konusunda ise aynı kökten gelen hekim ve hakim kelimelerinin kardeşliğini hatırlatıyorum. Sağlığa, sağlık hizmetine hepimizin ihtiyacı var. Bugün ise sağlıkçıların size ihtiyacı var. Hakkımızı, hukukumuzu lütfen koruyun” diye konuştu.

CAN_5499.JPG RAIF9084.JPG