14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
15 Mart 2021

Organizasyonu Genel Müdürlüğümüzce yapılan, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla her yıl düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı, bu yıl COVID-19 pandemisi tedbirleri nedeniyle T.C. Sağlık Bakanlığı YouTube kanalından canlı olarak paylaşılan bir program ile kutlandı.

Programa konuşmalarıyla katılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan “En riskli gruplardan başladığımız aşılama çalışmalarında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındayız. Hiç şüphesiz bu başarıda en büyük pay gece gündüz demeden insanımızı sağlığına kavuşturmak için koşturan sağlık çalışanlarımıza aittir. Devletimiz ve milletimiz gibi şifa bulmasına vesile olduğunuz insanlar da sizlerin bu fedakârlığını asla unutmayacaktır.” dedi. Sayın Erdoğan vatandaşları salgına karşı tedbirlere riayet ederek sağlık çalışanlarına destek olmaya davet etti.

2.jpg


Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca konuşmalarında “İstisnasız herkes ama herkes kabul etti ki bize ihtiyaç varsa biz amasız, fakatsız, tereddütsüz ve en gözü kara halimizle oradayız. Bu şeref bize yeter. Milletimiz adına sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Sağ olunuz, var olunuz.” diyerek sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

 2.jpg


Sağlık çalışanlarını temsilen konuşmacı olarak programda yer alan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Derya Gökçınar ise COVID-19 pandemisi döneminde sağlık çalışanlarının yaşadıklarına değindi. 

Sağlık Çalışanlarına Videolarla Teşekkür Edildi

Programda, COVID-19 pandemisi sürecinin kahramanları olan sağlık çalışanlarının üstün gayretleri için onlara teşekkür etmek amacıyla hazırlanan videolar yayınlandı.

“Gönüllerin Kahramanı Sağlıkçılar” Adlı Video

T.C. Sağlık Bakanlığı, TRT ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğinde hazırlanan, sözü ve müziği Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak’a ait “Gönüllerin Kahramanı Sağlıkçılar” adlı videoda sağlık çalışanları ve akademisyenler birlikte yer aldı.

“Sevgili Merhamet” Adlı Video

T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen “Sağlık Çalışanlarına Vefa” konulu yarışmanın mektup dalında ilkokul öğrencileri arasında birinciliğe hak kazanan “Sevgili Merhamet” adlı mektup, eser sahibi öğrenci tarafından seslendirildi. Yarışmanın jüri üyeleri arasında, COVID-19 Toplum Bilimleri Kurulundan Prof. Dr. Kemal Ataman ve Prof. Dr. Veysel Bozkurt yer aldı.

“Öğrencilerin Gözünden Sağlık Çalışanları” Adlı Video

T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen “Sağlık Çalışanlarına Vefa” konulu yarışmanın resim dalında ortaokul öğrencileri, sağlık çalışanlarının COVID-19 ile mücadelesini, sağlık çalışanları hakkında ne düşündüklerini, onları nasıl gördüklerini resmetti. Resimlerin 14 tanesine yer verilerek oluşturulan videoda sağlık çalışanlarına hitaben yazılmış bir metin seslendirildi.

Programın sonunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları tarafından sağlık çalışanlarımız için bir mini konser verildi.

14 mart

T.C. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarından #14MartTıpBayramı etiketiyle paylaşımlar yapıldı.