Erken Teşhis Hayat Kurtarır Fotoğraf Sergisi Açıldı
20 Aralık 2020

Bakanlığımız ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iş birliğinde 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” fotoğraf sergisi açıldı.

Kanserin erken teşhis edilmesinin tedavi sürecine sağlayacağı katkı konusunda vatandaşların farkındalığını artırmak ve onları bilgilendirmek amacıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde Ankara’daki bir alışveriş merkezinde 11.00-18.00 saatleri arasında “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Sergide, erken teşhis sayesinde kanserle mücadelede başarılı olan kişilerin duygularının yansıtıldığı portrelerle birlikte hastalıkla ilgili bilgilendirici materyaller de stantlarda yer aldı.

Sergiye; SGGM Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Taşdemir, DSÖ Türkiye Temsilcisi ve Ofis Başkanı Dr. Pavel Ursu, DSÖ Türkiye Ofisi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Prof. Dr. Toker Ergüder, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutluk ile fotoğrafları çekilen kişiler katıldı. Etkinlik, SGGM koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı yapıldı, Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz resmî sosyal medya hesaplarından #ErkenTeşhisHayatKurtarır ile #DünyaKanserGünü etiketleriyle paylaşımlar yapıldı.

“Umut, Hayata Bağlılık, Hayat Dolu Gözler ve Sevinçli Gülüşler Var”
Genel Müdürümüz Taşdemir, açılışta yaptığı konuşmada kanserin erken teşhis edilmesinin tedavi sürecine önemli katkılar sağladığına dikkati çekerek “Sergideki her bir fotoğrafta umut, hayata bağlılık, hayat dolu gözler ve sevinçli gülüşler var. Kanser %90 çevresel, %10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmakta olup çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer alıyor. Çevresel faktörleri biz yönetebiliriz. Bu açıdan hayat tarzımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bakanlık olarak köylere kadar her kapıya ücretsiz hizmetler götürüyoruz. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişiye ücretsiz kanser taraması hizmeti sunuyoruz.” diye konuştu.

“Tedavinin ve Hastalığı Yenmenin Mümkün Olduğunu Görebiliyoruz”
Kahramanlık düzeyinde performans sergileyen sağlık çalışanlarına teşekkürlerini sunan DSÖ Türkiye Temsilcisi ve Ofis Başkanı Ursu ise şöyle konuştu: “Kanserlerin %30 ila % 50 arası erken teşhisle tedavi edilebilen kanser türleridir. Tedavi sürecinde aile ve toplum desteği çok önemli. Desteği, gülen yüzleri, tedavinin ve hastalığı yenmenin mümkün olduğunu bu sergide görebiliyoruz.”

Sergi ayrıca 21 Şubat-01 Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. 

  • fotoğraf_2.jpg
  • fotoğraf_3.jpg
  • fotoğraf_5.jpg
  • fotoğraf_4.jpg
  • fotoğraf_6.jpg
  • fotoğraf_1.jpg