Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Etmeye ve Yürümeye Davet Ettik
20 Aralık 2020

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin katılımlarıyla yapılan ve geleneksel hale gelen “Dünya Yürüyüş Günü” etkinliğinde bu yıl “çocukluk çağı obezitesine” dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü (SGGM) tarafından geleneksel hale getirilen “Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği” bu yıl 3 Ekim 2019 tarihinde Sincan Harikalar Diyarı’nda yapıldı. Ankara’da Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan öğrencilerin de katıldığı etkinliğin ana temasını “çocukluk çağı obezitesine dikkati çekmek” sloganını ise “Harekete Çocuklukta Başla, Sağlıklı Yaşa” oluşturdu.

Bakan Yardımcısı Meşe, çocuklarla yaptığı yürüyüş sonrasında fiziksel aktivitenin önemine dikkati çekmek için kurulan çeşitli spor dallarına ilişkin stantları gezdi ve burada uygulama yapan çocukları izledi. Programın ardından yaptığı konuşmada en önemli sağlık problemlerinin başında bulaşıcı olmayan hastalıkların geldiğini ve kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran nedenlerden birinin yetersiz fiziksel aktivite olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Meşe, “Toplum içinde obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz ve kanser gibi hastalıkların artmasının başlıca nedenleri arasında, gün geçtikçe daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi gösterilmektedir.Yapılan çalışmalar, beden kütle indeksindeki artışın birçok kanser türünün ortaya çıkma ihtimalini artırdığını göstermektedir. Ayrıca koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve ani ölümü de içeren kalple ilişkili birçok sıkıntılı durumun obezite nedeniyle görülebileceği bilinmektedir.” şeklinde konuştu.

Rakamlar Dikkat Çekici
Yapılan araştırmalarla obezite durumuna dikkati çeken Bakan Yardımcısı Meşe, şu bilgileri verdi: “Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması 2017 verilerine göre 15 yaş ve üzeri bireylerde obezite yaklaşık %32 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda bu oran %39 iken erkeklerde %25‘tir. 15 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel aktivite eksikliği ise %42 oranlarında bulunmuştur. Geleceğimizin teminatı ve yarınlarımızın umudu çocuklarımızla yaptığımız Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması verilerine göre 2. Sınıf öğrencilerinin her dördünden birinin, ortaokul seviyesinde her 3 öğrenciden birinin, lise seviyesinde ise her 5 öğrenciden birinin, fazla kilolu veya obez olduğu görülmüştür.”

"Beş Yıllık Eylem Planı Hazırladık"
Bakan Yardımcısı Meşe, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek ve fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yaptıklarını anlatarak "Bu hedeflerimize ulaşmak için 2019-2023 yıllarını içeren bir eylem planı hazırladık. Ayrıca Bakanlık olarak çocukluk çağı obezitesinin önlenmesiyle ilgili bu eylem planıyla obezite ile etkin şekilde mücadele etmek ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltılmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

“Hayattan Kaçmak İçin Değil, Hayatı Kaçırmamak İçin Yürümeliyiz”
Düzenlenen etkinliğin temasının "Harekete çocuklukta başla, sağlıklı yaşa" olarak belirlendiğini ifade eden Meşe, fiziksel aktivitenin daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılması ve yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

"Yürüyüşü günlük aktivitelerimiz içerisine kolayca yerleştirebiliriz. Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir, iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenlerden çıkmayı tercih edebilirsiniz. Size en yakın parklardan, yürüyüş yollarından veya spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Aslında hayatın kendisi bir yürüyüştür. Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yürümeliyiz. Sağlığımız için yürümeliyiz."

Parkurlar ve Spor İstasyonlarında Eğlenceli Vakit Geçirdiler
Etkinlikte; geleneksel sokak oyunları, basket potası, okçuluk, eskrim, slot car racing, ergometre, egzersiz istasyonları ve aşamalı yarış parkuru, tırmanma duvarı, trambolinden oluşan 10 egzersiz parkuru ve spor istasyonu yer aldı. Buralarda eğlenceli vakit geçiren çocuklar birbiriyle yarıştı. Başarılı olan çocuklara madalya verildi. Ayrıca etkinliğe katılanların tansiyon, kan şekeri ve beden kitle indeksi (BKİ) ölçüldü. 


  • fotoğraf5.JPG
  • fotoğraf4.JPG
  • fotoğraf3.JPG
  • fotoğraf2.JPG
  • fotoğraf1.JPG