Aile Hekimliği Muayene Sayıları %5 Arttı
20 Aralık 2020

Sağlık Bakanlığının birinci basamak sağlık hizmetlerine erişiminin artırılması için Türkiye genelinde başlattığı “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” kampanyası başarılı sonuçlar verdi.  2018 ve 2019 yıllarının ilk 6 ayı karşılaştırıldığında aile hekimliği muayene sayıları %5 oranında arttı.  

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından aile hekimliğini tanıtmak, bilinirlik düzeyini artırmak, tutum ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla Türkiye genelinde “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında kamu spotu, afiş, broşür, bilboard tasarımları hazırlandı ve ayrıca illerde saha etkinlikleri düzenlendi.

Kampanya Amacına Ulaştı

“Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” kampanyası, koruyucu hekimliğin ve en yakın sağlık desteğinin aile hekimleri tarafından sağlandığını bir kez daha gösterdi. Aile hekimliği muayene sayılarında 2018 ve 2019 yılları ilk 6 ay karşılaştırmasında %5’lik artış olduğu görüldü.

Erken Teşhis Oranı Artıyor

Aile Sağlığı Merkezlerinde akut ve kronik hastalıkların teşhis ve tedavisi için sağlık taramaları yapılıyor. Bu taramalarla birçok vatandaşın hastalığını erken teşhis etmek mümkün oldu. Aile Sağlığı Merkezlerinde 2018 yılının ilk 6 ayında serviks (rahim ağzı) ve kolon (kalın bağırsak) kanseri için toplamda 544 bin tarama yapıldı. 2019 yılının ilk 6 ayında ise tarama sayısı yüzde 14’lük artışla 620 bine yükseldi.

Milyonlarca Kişi Bilgilendirildi

Türkiye genelinde yapılan kampanyaya dair süreçte; basılan afişler, broşürler, hazırlanan bilboardlar, yayımlanan kamu spotu, illerde düzenlenen etkinlikler ve #Aile HekiminiziErkenTanıyın etiketiyle sosyal medyada yapılan paylaşımlar sayesinde milyonlarca kişiye ulaşıldı.