Ebeler ve Hemşireler Günü: “Her Şey Fedakârlıkla Başladı”
20 Aralık 2020

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen Ebeler ve Hemşireler Günü Programı, bu yıl Ankara’da 13 Mayıs tarihinde, “Her Şey Fedakârlıkla Başladı” temasıyla gerçekleştirildi. 

Programa Sağlık Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Muhammet Güven, Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Halil Eldemir katıldı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, davetlilere video mesaj gönderdi, ebe ve hemşirelerin bu özel gününü kutladı.

81 ilden ebe, hemşire, il sağlık müdürü ve Bakanlık merkez personelleri olmak üzere çok sayıda davetli programa katıldı. İftar yemeğinin ardından müzik dinletisi gerçekleşti, günün anlam ve önemine dair videolar gösterildi. 

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Ebeler ve Hemşireler Günü Programı'nda yaptığı konuşmada, “Sağlık hizmeti, ancak iyi koordine olunmuş bir ekiple sunulabilir” dedi. Hemşirelerin ve ebelerin de bu kapsamda olağanüstü kritik görev yürüttüklerini vurguladı. Ebeliğin ve hemşireliğin hayatı korumak, sağlığı yüceltmek için çalışan ulvi mesleklerden olduğunu ifade ederek bu özel günü kutladı.
Programa video mesajla katılan Bakan Koca, “Hemşire ve ebelerimiz sağlık sistemimizin her basamağında yer almakta ve önemli görevler icra etmektedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, çok önemli bir yükü sırtlanarak başta aşılama,  gebe ve bebek takipleri olmak üzere büyük başarılara imza atmışlardır. Hastanelerimizde hastalarımıza şefkat eliyle dokunan, tedavilerini uygulayıp aralıksız takip eden hemşirelerimiz; anne adaylarımızın sancılı anlarında ve yeni doğan bebeklerimizin ilk nefeslerinde sanki kendileriymiş gibi mutlu olan ebelerimiz bu sağlık kurumlarının bütün ağır yükünü sırtlarında taşımaktadırlar. Hemşire ve ebelerin sağlık hizmetlerindeki önemli rolünü gören ve bu konuda bilinci artırmak isteyen Dünya Sağlık Örgütü de 2020 yılını ‘Hemşireler ve Ebeler Yılı’ olarak ilan etmiştir.” dedi.

Ebeler ve hemşireler adına birer konuşmacının yer aldığı programda konuşmacılar, meslek hayatlarında unutamadıkları anılarını meslektaşlarıyla paylaştılar.

Program sonunda illerden gelen ebe ve hemşirelere teşekkür belgesi ve günün anısına hediye takdim edildi.


20190513221646_TCSB5781.JPG.jpeg