Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın
08 Ağustos 2019

Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünce 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında “Kanserin Farkında Olun, Hayatınızdaki Renkler Solmasın” adlı bir video hazırlandı. Kanserde erken teşhisin önemini vurgulamak ve farkındalık sağlamak amacıyla hazırlanan video; televizyon kanallarında, sosyal medya mecralarında ve internet haber sitelerinde yer aldı.

Ayrıca kanser hakkında bilgi veren, kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan, Bakanlığın sağlık hizmetlerini tanıtan, kanser konusunda farkındalık sağlayan içerikler de resmi sosyal medya hesaplarından #ErkenTeşhisHayatKurtarır etiketiyle paylaşıldı.

Kanser Türlerini Sembolize Eden Kurdeleler

Erken teşhisin önemine vurgu yapılan, 2 dakika 9 saniyelik videoda kanser türlerinden; meme kanseri, kolon kanseri, çocukluk çağı kanseri ve lösemi işlenmiştir. Kanser türlerinin her birine ait farklı renklerde, tüm dünyada kabul görmüş renkli kurdeleler senaryoda, karakterlerin tedavi gördükleri dönemdeki fotoğraflarının üzerinde yer alırken onların kanser türlerini sembolize etmektedir. Günümüze gelindiğinde ise o kurdelenin o kişinin hayatına dair olumlu, farklı bir anlam kazandığı görülmektedir. Meme kanserinin pembe renkli kurdelesi toka, kolon kanserinin koyu mavi renkli kurdelesi bileklik, çocukluk çağı kanserinin altın sarısı renkli kurdelesi ayakkabı bağcığı, löseminin turuncu renkli kurdelesi nişan kurdelesi olmuştur. Karakterlerin kanser hastalıkları erken teşhis edildiğinden tedavi görmüş, iyileşmiş ve sosyal hayatlarına devam etmektedirler. Çünkü kanser erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir veya bireyin yaşam kalitesi korunabilir. Videonun sonunda tüm kanser türlerini temsil eden lavanta rengi kurdele ekrana gelir ve “Kanserin farkında olun, hayatınızdaki renkler solmasın.”, “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganlarıyla video sona erer.