Dünya El Yıkama Günü
08 Ağustos 2019Doğru Yöntemle El Yıkama Uygulamalı Olarak Anlatıldı

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında Ankara’da bir alışveriş merkezinin yemek katında “Sağlık Elimizde” sloganıyla etkinlik düzenledi.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeninin sağlanmasının önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara 11 adımda doğru yöntemle el yıkama anlatıldı. Uzmanlar, ellerin doğru yöntemle yıkanmadığında tam olarak temizlenmediğini, mikropların ellerimizde barınmaya devam ettiğini vatandaşlara hijyen kontrol kitleriyle uygulamalı olarak gösterdi.

Tüm gün süren ve yoğun ilgi gören etkinlikte, alana kurulan LCD ekranda el hijyeni konusunda Genel Müdürlük tarafından hazırlanan videolar yayınlandı, vatandaşlara 11 adımda doğru yöntemle el yıkama tekniğinin ve ellerimizi özellikle ne zaman yıkamamız gerektiği bilgisinin yer aldığı broşürler verildi.

Dünya El Yıkama Günü etkinlikleri, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirildi.

DpjWDlmWwAAT5wt.jpg

Doğru Yöntemle El Yıkama Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmamızı Sağlar

Günlük yaşantımız içinde el yıkamak hem kişinin kendi sağlığının hem de toplum sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok el yoluyla bulaşmaktadır. Bol su ve sabunla yapılan iyi bir el yıkama işlemi grip, nezle gibi birçok bulaşıcı hastalıktan korunmamızı sağlar.

Ellerimizi özellikle;

  • Dişlerimizi fırçalamadan önce
  • Yemeklerden önce ve sonra
  • Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra
  • Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra
  • Çöplere dokunduktan sonra
  • Dışarıdan eve girdikten sonra
  • Kedi, köpek ve tüm diğer hayvanlarla temas ettikten sonra mutlaka yıkamalıyız.