4. Halk Sağlığı Günleri Başlıyor
08 Ağustos 2019

Her yıl düzenlenen Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu’nun 4’üncüsü, Genel Müdürlüğümüz ile Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM) işbirliğinde 9-10 Ekim 2018 tarihlerinde, Ankara Hilton Garden Inn Otel’de yapılacak.

Alanında uzman akademisyen, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyum, iki gün sürecek ve beş oturumdan oluşacak.

Birinci Oturum: “Sağlıkta Millîleşme ve Yerlileşme”

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık Bakan Yardımcsı Prof. Dr. Muhammet Güven’in moderatörlüğünde gerçekleşecek birinci oturumda “Sağlıkta Millîleşme ve Yerlileşme” konusu değerlendirilecek. Birinci oturumda konuşmacı olarak Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Ostim Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Dağçınar ve Kamu İhale Kurumu Üyesi Mehmet Atasever yer alacak.

İkinci Oturum: “Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü”

İkinci oturumda, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe moderatör olacak ve “Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü” konusu ele alınacak. Gerçekleşecek ikinci oturumda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalından Prof. Dr. Firdevs Aktaş, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Sağlık Uzmanı Mehmet Ali Torunoğlu ve T.C. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ayla Aydın yer alacak.

Konferans: “Sağlık Hizmetleri Yönetiminde Dijital Uygulamalar”

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci de sempozyum kapsamında “Sağlık Hizmetleri Yönetiminde Dijital Uygulamalar” hakkında konferans verecek.

Üçüncü Oturum: “Sağlık Okuryazarlığı”

Günün son ve üçüncü oturumunda, Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya’nın moderatörlüğünde “Sağlık Okuryazarlığı” konusu konuşulacak. Üçüncü oturumda, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Öğr. Gör. Asiye Uğraş Dikmen, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver ve Sağlığın Teşviki Daire Başkanlığından Uzm. Dr. Hakan Tüzün yer alacak.

Dördüncü Oturum: “Bağımlılıkla Mücadele”

Sempozyumun ikinci gününde konusu “Bağımlılıkla Mücadele” olan dördüncü oturumun moderatörlüğünü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl yapacak. Dördüncü oturumda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toker Ergüder, SASAM Sağlık Politikaları Direktörü ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ve T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya yer alacak.

Beşinci Oturum: “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Kontrolü”

Sempozyumun beşinci ve son oturumu, SASAM Sağlık Politikaları Direktörü ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek ve konusu “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Kontrolü” olacak. Beşinci oturumda Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Prof. Dr. Pınar Okyay, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık İletişimi Daire Başkanı Mutlu Kaya ve Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Eda Köksal yer alacak.