3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü
08 Ağustos 2019Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği, Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet GÜVEN’in Katılımıyla Gerçekleşti


Bakanlığımızca her yıl düzenlenen “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği”, bu yıl Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet GÜVEN’in katılımıyla 3 Ekim 2018 Çarşamba günü Ankara Sincan Harikalar Diyarı’nda yapıldı.

Tüm gün süren etkinlik Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü ile başladı. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul düzeyinde 1000 öğrenci ellerinde “Her Gün 10 Bin Adım” logolu dövizlerle yürüyüş yaptı.

Sağlıklı Yaşam Kültürünün Geliştirilmesi Amaçlandı

Obezite konusunda toplumu bilgilendirip sağlıklı beslenmeye ve hareketli yaşama teşvik ederek obezite görülme sıklığını azaltmak amacıyla düzenlenen Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği’nde vatandaşlar, fiziksel aktivite ve eğlencenin bir arada sunulduğu oyunlara katıldı, hediyeler kazandı.

Alanda yer alan Sağlıklı Yaşam Aracı’nda tansiyon, kan şekeri, beden kitle indeksi ölçümlerini yaptıran vatandaşlar; halat çekme, pedallı araç yarışı gibi aktivitelere katıldıktan sonra sağlıklı yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi alabilecekleri broşürlerden, Doğru Egzersiz Sağlıklı Yaşam kitapçığından ve çocuklarda sağlık okuryazarlığını artırmak amacıyla Bakanlığımızın ücretsiz yayımladığı Sağlık Çocuk dergisinden edindi. Çeşitli istasyonlarda dereceye giren katılımcılara bisiklet hediye edildi.

Etkinlikler 81 ilde eş zamanlı olarak yapıldı

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türkiye’nin dört bir tarafında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri gerçekleştirildi. Etkinlik alanlarında yapılan aktivitelerle hareketli yaşamın önemi bir kez daha vurgulandı.

Ayrıca, “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusuna dikkati çeken ve farkındalık oluşturan “Obezite” konulu billboard tasarımı yapıldı ve etkinlik haftası süresince yayımlanmak üzere tasarım, 81 il billboardlarında yerini aldı.

IMGL3475.jpg