Kampanya Hakkında
31 Mayıs 2012

H1N1 PANDEMİ BİLGİLENDİRME KAMPANYASI

A (H1N1) tipi virüsünün neden olduğu bulaşıcı (viral) bir hastalık olan Domuz Gribi (H1N1) ilk olarak Mart 2009’da Meksika ve ABD’de görülmüş, daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.11 Haziran 2009’da Dünya Sağlık Örgütü yeni H1N1 grip virüsüne bağlı salgının başladığını ilan etmiştir.  Salgın tehdidi altındaki her ülke, kendi faaliyet planlarını belli öngörülere dayalı olarak oluşturmuştur.

Ülkemiz için de benzer çalışmalar, kişisel korunma önlemlerinin yaygınlaştırılması, aşıyla korunma ve gerekli durumlarda ilaç kullanımı gibi tüm önlemleri geliştirmek üzere yapılmıştır. Bu planlar çerçevesinde, en kötü ihtimaller de göz önüne alınmıştır. Ayrıca hastalığın yaygın olarak görüldüğü ülkelerdeki gelişmeler ve alınan önlemleri içeren çalışmalar yakından izlenmiştir.

Virüs Türkiye^de ilk olarak  26.04.2009 tarihinde tespit edilmiş ve 27.04.2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından “Pandemik İnfluenza Ulusal Faaliyet Planı” çerçevesinde gerekli önlemlerin alındığı duyurulmuştur. 04.05.2009 tarihinde konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik medya iletişim kampanyasının hazırlıkları tamamlanmış ve aktivitelere hemen başlanmıştır.

Hastalığın belirtileri, bulaşma yolları, alınması gereken korunma tedbirleri hakkında broşür, afiş, spot film ve internet sitesi hazırlanarak, kampanya dahilinde vatandaşların doğru davranış şekilleri konusunda bilgilenmeleri sağlanmıştır. Ayrıca vatandaşlar için “Domuz gribi ile ilgili merak edilenler başlıklı” genelge yayınlanmıştır.

Pandemi sürecinde A (H1N1) gribine bağlı olarak 656 vatandaşımızın hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. Nüfusa oranla en fazla etkilenen gruplar, 5 yaş altı çocuklarla 65 yaş üstündeki kişiler olmuştur. En fazla ölüm gençlerde görülmüştür. Hayatını kaybedenlerin yaklaşık üçte ikisi kronik hastalığı bulunanlar ile gebe veya lohusa durumda olan vatandaşlarımızdır. Pandemi süresince 10.700 kişinin takip ve tedavileri hastanelerde yatırılarak yapılmıştır.