3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
24 Ekim 2016

3-9 Kasım “Organ Bağışı Haftası” çerçevesinde Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımlarıyla Bursa’da etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Bursa Valisi Sayın Münir Karaloğlu, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İl Sağlık Müdürleri, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd.Doç.Dr H. Ömer Tontuş ve organ bağışı yapan vatandaşlarımız ve yakınları katıldı.

BAKAN


Bursa’da gerçekleşen organizasyonda konuşma gerçekleştiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: “Candan cana en büyük sadakadır” diyerek konuşmasına başladı. Organ bağışının önemine dikkat çeken Müezzinoğlu; konuşmasına şöyle devam etti: “Çoğu kişi, ‘organını bağışlayan çok içiyordu, acaba ben de günaha girer miyim?’ gibi bir düşünceye sahip. O kişinin kendi iradesine bağlı. Orada organın suçu yok ki… Senin sağlığına kavuşmanla ilgilenmen lazım” diyerek organ bağışı konusunda toplumda yanlış bir algının olduğunu belirtti.

Organ bağışının yeterli seviyede olmadığını belirten Sağlık Bakanı bir örnekle bu durumu gösterdi:” Bursa’da beyin ölümü olduktan sonra sağlık çalışanlarının iknasıyla 183 vakadan sadece 60 kişi ikna edilebildi”

Sağlık Bakanın konuşmasının ardından organ bağışıyla hayata dönen kişiler konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmalarının ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hem organ bağışı yapan kişilere hem de bu nakilleri başarıyla gerçekleştiren hastahane çalışanlarına “teşekkür belgesi” verdi.

Programın sonunda, organ nakli ile hayata dönen vatandaşlarımız konser gerçekleştirdi ve hep birlikte organ bağışının ne kadar önemli olduğunu katılımcılara gösterdi.