Uluslararası Tıp Eğitimi Konferansı 2015
24 Ekim 2016

tıp kongresi 2015.jpg

15-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Tıp Eğitimi Konferansı’nın açılış töreni Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Yerli ve yabancı birçok akademisyenin katılacağı konferansta konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, sözlerine Ankara’da yaşanan patlama sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır dileyerek başladı. Müezzinoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’mızda son derece insanlık dışı, insanlığı katletme, değerleri katletme, demokrasiyi katletme amacı güden bir terör eylemiyle karşı karşıya kaldık. Bugün itibariyle 100 vatandaşımızı bu terör eyleminde kaybettik. Terör eyleminde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabırlar diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

 

‘12 yılda sağlık hizmetlerinde temel dönüşümleri başarmış bir ülkeyiz’

Konuşmasında 12 yıllık süreçte sağlıkta yaşanılan dönüşümlere değinen Bakan Müezzinoğlu, “Türkiye sağlık alanında son 12 yılda çok temel dönüşümleri başarmış bir ülke. Bu anlamda 78 milyon ülke insanımızın sağlık hizmetlerine ulaşımında bugün dünya standartlarını yakalamış ve her türlü hekime, tıbbı teknolojiye ve tıbbi tedaviye ulaşmakta gerçekten çok güçlü bir başarıya imza atmış. Diğer taraftan yalnız tıbbi bilgi birikimini, teknolojiyi, tedaviyi tüketen bir ülke olmak bizim için artık eksiklik. Tıbbi bilgiyi üretebilen ve bunu hep birlikte üretebilen, tıbbi bilginin yanında tıp endüstrisinde de üretebilen olmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘500 bin yabancı uyruklu insana hizmet verdik’

Sağlık turizminde daha büyük başarılar hedeflediklerini ifade eden Bakan Müzezzinoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak geçtiğimiz 2014 yılında yaklaşık 500 bin yabancı uyruklu insana sağlık turizmiyle hizmet vermiş ve yaklaşık 3 milyar dolarlık hizmet bedeli almış bir ülkeyiz. Bu anlamda sağlık turizminde çok daha güçlü fiziksel altyapı, çok daha güçlü tıbbi teknolojik altyapıyı da önümüzdeki 2-3 yılın içerisinde çok farklı noktalara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

‘Milletimiz bu zorlukları aşacak tecrübeye sahip, dirayetli, basiretli bir millettir’

Bakan Müezzinoğlu’nun ardından kürsüye davet edilen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu da Ankara’da gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek sözlerine başladı. Davutoğlu, “2002 yılında sağlık göstergeleri ve sağlık sistemiyle Türkiye OECD ülkeleri arasında alt sıralarda yer alıyordu. OECD ülkelerinin ortalama 21 yılda kat ettiği mesafeyi 10-12 yıl içerisine sığdırarak ülke yaşam süresi 2002 yılında 72,5 iken, 2015’te 77’ye yükseldi. Anne ölüm hızımız yüz binde 64 iken 2014’te yüz binde 15.2’ye düştü. Bebek ölüm hızı 2002’de bin de 31.5 iken, 2014’te bin de 7.6 oranlarıyla 10 yılda çok büyük bir düşüş sağladık. Sağlık sektöründe çalışan sayımız 2002 yılında 378 bin iken bu gün bu rakam 764 bine ulaştı” ifadelerini kullandı.

Sare Davutoğlu, kanserle ve DNA onarımı konusundaki çalışmaları dolayısıyla Nobel Kimya Ödülü’nü alan Aziz Sancar’ı da tebrik ederek konuşmasını sonlandırdı.