Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı
12 Ocak 2018
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlığın Geliştirişmesi Genel Müdürlüğü'nün  düzenlenlediği Akılcı Antibiyotik Kullanımı Lansman Toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Akdağ, bakanlığının yeni çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de ve dünyada yaygınlık gösteren gereksiz antibiyotik kullanımına değinen Akdağ, "Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Hasta, antibiyotik kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir. Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır ancak virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz" dedi.

Antibiyotiklerin alerji de yapabileceğini vurgulayan Bakan Akdağ, "Nezle ve grip başta olmak üzere başka hastalıklardan korunmak içinde antibiyotik kullanılmaz" diye konuştu.

Hızlı Beta Testi belirleyici olacak

Aile, çocuk, KBB ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında tespit edecekleri test verileceğini dile getiren Akdağ, "Beta, hızlı beta testi ile belirlenecek. Çünkü boğaz kültür testi uzun sürüyor, ancak hızlı beta testi ile hastada beta çıkarsa antibiyotik kullanılacak" ifadesini kullandı.

Hekimlerin de bu konuda bilinçlendirileceğini aktaran Akdağ'ın açıklamalarının ardından toplantıya katılan gazetecilerden birine beta testi yapıldı.

Karne ve doktorlara bonservis ile transfers uygulamaları

Geçtiğimiz günlerde medyada yen alan; özel hastanelerin kamu doktorlarını artık bonservislerini ödeyerek transfer edebilecekleri ve Sağlık Bakanlığının, doktorların başarı durumlarını göstermek için karne dönemi başlattığına yönelik haberleri de değerlendiren Recep Akdağ, doktor karnesi uygulamasının henüz netlik kazanmadığını, özel hastanelerin bonservislerini ödeyerek kamudan doktor trasfer etme durumunun ise söz konusu olmadığını söyledi.

“İlaç stoklayan en ağır şekilde cezalandırılacak”

Zam gelecek diye bazı ilaçların satılmadığı yönündeki bir soruya da Bakan Akdağ şöyle yanıt verdi: "Sektörü sürekli takip ediyoruz. İlaç stoklayanlar tespit edilmesi halinde en ağır şekilde cezalandırılacak." Akdağ, doktorlara performans sistemi getirmek gibi bir çalışmanın da olmadığını açıkladı.

TCSB9249.JPG