T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1-7 Nisan Kanser Haftası

Güncelleme Tarihi: 09/04/2018

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı kampanyalarla toplumsal bilincin artırılmasına ve farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

Kanser hastalığına karşı toplumu bilinçlendirmek ve kanserde erken teşhisin önemine vurgu yapmak amacıyla İstanbul Gerçek Sosyete Pazarı’nda gerçekleştirilen etkinlikte vatandaşlara kanserden korunma ve erken teşhis yöntemleri anlatıldı.

WhatsApp Image 2018-04-09 at 11.02.24(4).jpeg

Etkinlik alanına yerleştirilen KETEM aracında vatandaşlara kanser ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtılarak farkındalığın geniş alana yayılabilmesi için yaka broşları verildi. Standımızı ziyaret ederek bilgi alan vatandaşlara ise yaşamın güzelliğini ve sağlığın her an canlı tutulmasını simgeleyen, üzerlerinde erken teşhise vurgu yapan mesajların bulunduğu canlı çiçekler hediye edildi.

Stantta görevli olan ve vatandaşları bilgilendiren Dr. Süreyya Polat, “Kanser kardiyovasküler hastalıklardan sonra dünyadaki 2. ölüm nedenidir, toplumsal sağlık sorunudur. Bunun için biz kanserde önce korunma yollarına gidiyoruz. Tütünden uzak durarak alkol kullanımını bırakarak sağlıklı beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak buna başlayabiliriz. Daha sonra düzenli sağlık taramalarının yapılması lazım. Bu da erken teşhis demek, tedavi şansının artması demek. Erken teşhis bize sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunuyor. Halkımıza sağlık taramalarının nerelerde, nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Şuanda ülkemizde tüm illerde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) var. Buralarda ücretsiz taramalar yapılmakta. Erken teşhis çok önemli bu anlamda. Hem kadınlarda hem erkeklerde kanser görülmesi yaygın. Kadınlarda daha çok görülen meme kanseri, akciğer kanseri, rahim ağzı kanseri, kolorekter kanser, troid kanseridir. Şu anda tarama olarak uluslararası standartlarda meme kanseri taraması, rahim ağzı kanseri taraması, kolorekter kanser taramaları yapılmakta. KETEM’lerde bu ücretsiz hizmet olarak verilmektedir. Ne sıklıklar hangi yaş aralıklarının bu taramaların yapması gerektiğini anlatıyoruz. Erkekler de prostat kanseri, akciğer kanseri, kolorekter kanser görülüyor” dedi.

Sosyal medya üzerinden de farkındalık çalışmaları yürütüldü. 1-7 Nisan Kanser Haftası boyunca Sağlık Bakanlığı ve Genel Müdürlüğümüz resmi sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşları bilgilendirecek içerikler paylaşıldı. 

WhatsApp Image 2018-04-09 at 11.02.24(3).jpeg  • WhatsApp Image 2018-04-09 at 11.02.24(1).jpeg
  • WhatsApp Image 2018-04-09 at 11.02.24(2).jpeg
  • WhatsApp Image 2018-04-09 at 11.02.24(4).jpeg
  • WhatsApp Image 2018-04-09 at 11.02.24.jpeg