T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

14 Mart Tıp Bayramı

Güncelleme Tarihi: 16/03/2018

TCSB9893.JPG

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında 81 ilden gelen sağlık çalışanlarıyla birlikte geniş katılımlı etkinlikler düzenledi. Ankara’da bir otelde gerçekleşen ilk etkinlikte Bakan Dr. Ahmet Demircan sağlık çalışanlarına bir konuşma yaptı.

Program müzik dinletisi ile başladı ve devamında “Gelenekten Geleceğe”, “Biz Sağlık Ordusuyuz” videoları izletildi. Ardından Bakan Demircan, programda yaptığı konuşmada, mukaddes ve bir o kadar çileli bir mesleğin temsilcileri olarak sağlık çalışanlarını, Tıp Bayramı vesilesi ile ağırlamaktan ve birlikte olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bütün sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Türkiye’nin dört bir yanında, en ücra yerlerde ve en zor koşullarda insanlara hizmet ürettiklerine işaret eden Demircan, “Bununla yetinmiyor, insanların yardım çığlığına kulak vererek, dünyanın dört bir yanında mazluma umut oluyoruz. Her şeyden önce insanlığımızın ve vicdanımızın gereği olarak gece gündüz insanlara hizmet veriyoruz” dedi.

Bakan Demircan, sağlığa hizmet noktasında gönül veren sağlık ailesinin bütün fertlerine teşekkür ederek 81 ilden gelen başarılı hekimlere teşekkür belgelerini takdim etti.

14 Mart Tıp Bayramı kapsamında Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hekimleri kabul etti.

Konuşmaya tüm sağlık çalışanlarını selamlayarak ve 14 Mart Tıp Bayramı'nı tebrik ederek başlayan Erdoğan, "Kadınlar Gününde, 8 Mart'ta 'sadece 8 Mart Kadınlar Günü olmaz, 365 gün Kadınlar Günüdür, Anneler Günüdür' demiştik. Ben Tıp Bayramı için de 'her an Tıp Bayramıdır' diyorum. Çünkü nerede, ne zaman, hangi an doktora ihtiyacımızın olacağı belli mi? Değil. Öyleyse her an Tıp Bayramı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hekimlere hitaben, "Size kalkan elleri affetmek mümkün değil. Bunların teröristten hiçbir farkı yoktur. Bizim için teröristlerin konumu neyse bunların konumu da budur." dedi.

7518836608_TCSB1862.jpeg

“Sağlık alanındaki başarının asıl sahipleri sağlık personelidir”

Sağlık alanında kazanılan başarıların asıl sahiplerinin sağlık personeli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

"İnsanın olmadığı bir yerde bina da cihaz da işe yaramaz. Onun için şimdi tıp fakültelerimizi ciddi sayıda artırdık. Bir an önce doktorundan sağlık elemanına, hemşiresine kadar oralardan insan sorunumuzu halledelim, çözelim diyoruz. Sadece de ülkemde kalmayacak, başarılı olanları seçmek suretiyle dünyada değişik ülkelerde onların doktorasından, icabında doçent, profesör olmasına kadar imkânları hazırlayalım, doktorlarımız oralarda aldıkları eğitimle tekrar ülkelerine dönsün. Gidip de orada da kalmasın."

“Şehir hastanelerini hızlandırarak devam edeceğiz”

Şimdi artık modern hastanelerin kurulduğunu ve kurmaya da devam ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların hızlanarak devam edeceğini vurgulayarak, sağlık alanındaki başarının asıl mimarı olarak gördüğü hekimlere ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanlarının emeklilik ve yıpranma payıyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüğünü belirterek, tüm sağlık çalışanlarının yıpranma payı ve emeklilik konusunun hükümet programı içerisinde olduğunu bildirdi.

Ayrıca programa katılan ve beyaz önlük giyen 107 sağlık çalışanı ile ay-yıldız figürü oluşturuldu.  Programın sonunda Bakan Dr. Ahmet Demircan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üzerinde Türk bayrağını temsilen "ay yıldız", hekimleri temsilen "steteskop" ve barışı temsilen "zeytin dalı figürü"nün bulunduğu özel bir tasarım takdim edildi.


7583888560_TCSB2004.jpeg