T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ankara Metrosunda Kansere Karşı Farkındalık

Güncelleme Tarihi: 06/02/2018

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde toplumsal bilincin artırılması ve erken teşhisin öneminin duyurulması için bir farkındalık etkinliği düzenledi.

Kansere karşı toplumu bilinçlendirmek ve kanserde erken teşhisin önemine vurgu yapmak için Ankara Metrosunda renkli bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında Ankara Metro istasyonunda günün ilk saatlerinden itibaren kanser taramalarının zamanında ve düzenli yaptırılması ile ilgili anonslar geçildi.

Kanserde erken teşhise dikkat çekilerek yapılan anonslarda “Lütfen can güvenliğiniz için sarı çizgiyi geçmeyiniz. Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Lütfen kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın.” mesajları verildi ve yapılan anonslar gün boyu devam etti.

Etkinlik alanında kurulan stantta görevli olan hekim kanserden korunmak için bireysel tedbirlerin alınabileceğini vurgulayarak bu konuda kilo kontrolünün önem taşıdığını ve gün içinde yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapılması gerektiğini bildirdi. Uzmanımız kanserden korunmak için tütün ürünleri ve kimyasallardan uzak durulması, güneşin zararlı ışınlarından kaçınılması, yeterli ve dengeli beslenmenin yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini söyleyerek vatandaşları uyardı.  • WhatsApp Image 2018-02-06 at 17.40.13.jpeg
  • WhatsApp Image 2018-02-06 at 17.40.14 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2018-02-06 at 17.40.12 (2).jpeg