T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı

Güncelleme Tarihi: 15/01/2018Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü bilinçsiz antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” kapsamında bir medya kampanyası başlattı. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü'nün bakanlık yeni binada düzenlediği Akılcı Antibiyotik Kullanımı Lansman Toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Bakan Demircan, bakanlığın yeni çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Antibiyotiklerin Yanlış Kullanımı Küresel Bir Tehdit

İnsan hayatının kalitesinin artmasında ve ortalama ömrünün uzamasında antibiyotiklerin çok büyük katkısı olduğunu belirten Demircan, "Yaklaşık 60 yıl içerisinde antibiyotiklerden yararlandık. Ancak doktor yönlendirmesi olmaksızın kullanılan antibiyotiklerde, vücudumuzda bulunan bakterilerin direnç kazandığını gördük. Bugün dünya üzerinde antibiyotiklerin yanlış kullanımı sonucu küresel bir tehdit oluşmuştur. ABD’de her yıl 23 bin kişi, AB ülkelerinde ise 25 bin hasta dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybetmektedir. Tüm dünyada ise bu rakam 700 bin insana ulaştı. Böyle giderse 2050 yılında her yıl 10 milyon insan hayatını kaybedecek" dedi.

Türkiye’nin antibiyotik tüketiminde 42 ülke arasında birinci sırada olduğunu dile getiren Bakan Demircan, bu alanda yapılan farkındalık çalışmalarında olumlu sonuçlar alındığının altını çizdi.

2016 Yılında Antibiyotik Satışı Yüzde 10’a Geriledi

2011 yılında ilaç satışının yüzde 13’ünü antibiyotikler oluştururken 2016 yılında bu oranın yüzde 10’a gerilediğini söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Antibiyotiklere elbette karşı değiliz, ihtiyaç olduğunda kullanılması gereken çok değerli bir silahtır. Biz antibiyotiğin yanlış kullanılmasına karşıyız. Bu kampanya daha az ilaç tüketimi ve tasarruf maksadıyla taşımamaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımı sağlık açısından önem taşımaktadır. Çünkü antibiyotiğe karşı direnç geliştiren bakteriler sadece hastayı değil sağlam insanları da tehdit eder. Gereksiz kullanılan antibiyotik ilaç değil zehirdir. Bu yüzden bu kampanyanın adını ‘Antibiyotikte Değil, Sağlığınızda Israrcı Olun’ diye belirledik. Kampanya kapsamında kamu spotları hazırlanarak, televizyonlarda yayınlanacak. Bakanlığımızın kurum ve kuruluşları arandığında hazırlanan ses kayıtları çalacak" diye konuştu.

“Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası" kapsamında vatandaşların rahatça görebileceği hastane, eczane gibi sağlık tesislerine afişler asıldı, el ilanları dağıtılarak vatandaşlar bilgilendirildi.

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından da yapılan paylaşımlarla da farkındalık sağlandı.

TCSB6293.jpg

 

  • WhatsApp Image 2018-01-15 at 18.00.11.jpeg
  • TCSB6261.jpg
  • TCSB6153.jpg
  • TCSB6102.jpg