T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

140 Karakterde Sağlıklı Ramazan

Güncelleme Tarihi: 08/06/2017Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü Ramazan ayına özel sosyal medya kampanyası düzenliyor.

“Sağlıklı Ramazan” isimli kampanya kapsamında beslenme uzmanları, Twitter kullanıcılarının sağlıklı beslenme ile ilgili merak edilen tüm sorularına Bakanlığın resmi hesabından anlık olarak cevap verdi. 

Vatandaşların #SağlıklıRamazan etiketi ile Twitter üzerinden sorduğu soruları Prof. Dr. Muhittin Tayfur, Doç. Dr. Aydan Ercan, Diyetisyen Nermin Çelikay ve Diyetisyen Duygu Ünal, Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tolga Akkuş'un moderatörlüğünde anlık olarak yanıtladı. Bir saati aşkın devam eden soru-cevap etkinliğinde Twitter kullanıcılarının sorduğu onlarca soru 140 karakterde cevaplandı. 

Vatandaşlar tarafından uzmanlara en çok “İftar ve sahurda hangi yiyecekleri tüketmeliyiz”, “Kaybedilen sıvı ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz”, “Ramazanda nasıl fiziksel aktivite yapmalıyız”, “Oruçluyken neden baş ağrısı olur”, “İftardan ne kadar sonra spor yapılmalıdır”, “Hazımsızlık ve gaz şikâyetleri için ne yapmalıyız”, “İftarda ne kadar pide yiyebiliriz”, “Anne adayları ramazanda oruç tutabilir mi”, “Sıvı ihtiyacını çay veya kahveyle karşılayabilir miyiz” gibi sorular yöneltildi. Soruları yanıtlayan uzmanlar, 18 saat süren açlığın vücutta oluşturacağı etkileri önlemek için en önemli öğün olan sahur öğününün atlanmaması gerektiğine dikkat çekerek özellikle sahurda kızartma ve baharatlı yiyeceklerle asitli ve çay-kahve gibi içeceklerden uzak durulması gerektiğini vurguladılar.

Ramazan ayında yapılan beslenme hatalarının kan şekerinin düşmesi, sindirim sistemi sorunları, tansiyon, susuzluğa bağlı baş ağrısı, gerginlik, sinirlilik gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini vurgulayan uzmanlar, iftar ve sahur arasında besleyici değeri yüksek gıdalar ile yeterli sıvı tüketiminin yapılması gerektiğini ifade ettiler.

‘Sağlıklı Ramazan Kampanyası’ kapsamında Bakanlığın Facebook hesabı üzerinden 9 Haziran Cuma günü saat 19.00’da yapılacak canlı yayında Prof. Dr. Muhittin Tayfur ve Yrd. Doç. Dr. Esra Köseler vatandaşlara sağlıklı beslenme önerileri sunacak.