T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

“Canınız Pahasına Sağlık Hizmeti Sundunuz”

Güncelleme Tarihi: 15/03/2017

   8240,14marticerik1jpg (1).png

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında 81 ilden gelen sağlık çalışanlarıyla birlikte geniş katılımlı etkinlikler düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ilk etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sağlık çalışanlarına bir konuşma yaptı. 

15 Temmuz gecesi, Ankara ve İstanbul’daki yaralıları almaya giden sağlık görevlilerine gerçekleştirilen saldırılara değinen Erdoğan, “Ambulanslarımız kurşunlandı. Gazilerimiz arasında 4 kahraman doktorumuz da bulunuyor. 15 Temmuz gecesinin kayıtları aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin nasıl büyük bir badire atlattığını bizlere ispat ederken, ne kadar inançlı, güçlü bir millet olduğunu göstermesi bakımından da çok önemliydi. Ben milletimle iftihar ediyorum. Böyle bir millete hizmet etme görevini bana lütfettiği için Allah’a hamd ediyorum.” diye konuştu.

“Canınız pahasına sağlık hizmeti sundunuz”

15 Temmuz hain darbe kalkışmasında, sağlık görevlilerinin yapmış oldukları kahramanlıklara dikkat çeken Erdoğan, 15 Temmuz gecesinin kayıtlarının aynı zamanda ülkemizin işgal teşebbüsü olduğunu anlattığını söyledi. Milletin direnişi, gözü pek sağlık görevlilerinin destekleriyle 15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Vatandaşlarımız tankın önüne dikilip, göğüslerini mermilere siper ederken, sizlerde canınız pahasına sağlık hizmeti sundunuz. Kaçmadınız. Onları hastaneye yetiştirdiniz. Bu fedakârlıklarınızı unutmak mümkün değil. Sizler bunu zaten ahdinize, yemininize sadık kalarak yaptınız. Tıpkı 14 Mart 1919’da işgale karşı bayrak açan tıbbiyeliler gibi vatanınız için, bağımsızlığımız için, geleceğimiz için yaptınız. Özellikle Ankara ve İstanbul’daki bazı hastanelerimizin imkânlarının çok ötesinde gayretler sarf ettiklerini biliyorum. Öncelikle o gece bizim gazilerimize, bizim şehitlerimize o kapıları kapatanlar bunun hesabını verecek. Eğer vermezse biz bunun hesabını veremeyiz. Bu vesile ile 15 Temmuz gecesi meydanlarda, sonrasında hastanelerde bu ülke için nöbet tutan, 14 Mart ruhuyla işgalcilere direnen tüm sağlık görevlilerimize teşekkür ediyorum. Sadece devlet hastaneleri değil, özel hastanelerde de bu ruhla çalışanları biliyorum. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Hastanelerinin kapısını açıp aynı şekilde o hizmeti devlet hastanelerinde olduğu gibi sürdüren hastanelere de teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen etkinliğin sonunda Sağlık Bakanı Recep  Akdağ,  Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz gecesinde görev yapan 117 sağlık çalışanının yaşadığı hikâyelerinin toplandığı ‘Vatan için Sağlık Nöbetinde' adlı kitabı ve  özel tasarım hatıra pulunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim etti.

   8242,14marticerik3jpg.png

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Akdağ, 14 Mart Tıp Bayramı kapsamında düzenlenen diğer programda Türkiye’nin dört bir yanından gelen sağlık çalışanlarına konuşma yaptı. Program, Darüşşifa Topluluğu'nun ‘Makamdan Şifaya Tedavi Müzikleri' adlı konseri ile başladı. Konserin ardından konuşan Bakan Akdağ, gün içinde birkaç kere duygulandığını itiraf ederek, "Böylesine işini seven, işine bağlı olan, mesleğini profesyonelce yapan ama mesleğine âşık olan arkadaşlarımız oldukça herhalde önümüzde çok güzel günler var buna inanıyorum. Biz Türkiye olarak çok güzel işler yaptık, sağlıkta dönüşüm programına hepiniz çok büyük katkılar verdiniz. Şimdi yeni bir döneme gireceğiz, bu meseleyi hep birlikte getirdiğimiz noktadan çok daha iyisine götüreceğimize yürekten inanıyorum, bugün buna biraz daha inancım arttı. Biraz çılgın, biraz romantik olmadan bu meslek yapılmaz, dünyanın neresine giderseniz gidin yapılmaz çünkü sürekli olarak kırılgan insanlarla ve onların yakınları ile karşılaşıyorsunuz, sürekli olarak aslında zor durumda olan insanlarla karşılaşıyorsunuz bu kolay bir şey değil ki. Bugün gördüm ki gerçekten biz dünyanın en iyi sağlık sistemini kendi insanımıza sunabiliriz, bunun için bize 2023 yılına kadar geçecek 6 yıl yeter. Omuz omuza vereceğiz, sistemimizi geliştireceğiz, bir taraftan sayılar artacak, bir taraftan sistemler geliştirilecek, öbür taraftan profesyonelliğin yanına insan sevgisini daha fazla koymaya çalışacağız, biz bunu başarırız arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

Bakan Akdağ, konuşmasının ardından tebrik belgeleri, ödül ve Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz gecesinde görev yapan 117 sağlık çalışanının yaşadığı hikâyelerinin topladığı ‘Vatan için Sağlık Nöbetinde' adlı kitabı 81 ilden gelen sağlık çalışanlarına takdim etti.

   

Sağlık Çalışanları İçin ‘15 Temmuz Destanı’ Konulu Tiyatro Gösterisi Sahnelendi

Sağlık Bakanlığı ve Müstakil Sahne Sanatları ve Eğitimi Derneği (MÜSSED) işbirliğiyle sağlık çalışanlarının yaşadıklarını içeren bölümlerle yeniden uyarlanan "15 Temmuz Destanı" isimli tiyatro oyunu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda sahnelendi.

Sağlık Bakanı Akdağ ve Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya’nın da izlediği oyunda, sağlık çalışanlarının 15 Temmuz ve zor günlerde yaptığı fedakârlıklara da yer verildi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşanan gerçek olayların sahneye uyarlamasıyla devam eden oyunda, sağlık çalışanlarının ülkenin zor zamanlarında üstlendikleri görevler ve fedakârca çalışmaları da sahneye yansıdı.

   

 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 7.png
 • 9.png
 • 8.png
 • 8258,galeri1jpg.png
 • 8262,galeri91jpg.png
 • 8260,galeri8jpg.png
 • 8263,galeri92jpg.png
 • 8267,galeri5jpg.png
 • 8269,galeri4jpg.png
 • 8270,galeri3jpg.png
 • 8268,galeri6jpg.png
 • 8257,14marticerik2jpg.png
 • 8264,galeri93jpg.png
 • 8265,galeri94jpg.png
 • 8266,galeri95jpg.png