Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü
BURADASINIZ: 

Sağlık Bakanlığı, Facebook’ta diyabet sorularını yanıtladı

GÜNCELLENME TARİHİ: 13/11/2016

Sağlık Bakanlığı, Facebook’ta diyabet sorularını yanıtladı

Diyabete karşı farkındalık yaratabilmek için 14 Kasım, “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanıyor. Sağlık Bakanlığı, diyabetle mücadele için geniş kapsamlı Eylem Planı hazırladı. Plan kapsamında Dünya Diyabet Günü öncesinde hastanelerde görev yapan uzmanlar, Sağlık Bakanlığı’nın resmi Facebook sayfası üzerinden diyabetle ilgili vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı. Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya, diyabetin dünya genelinde büyük bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, “Dünya üzerinde 450 milyon, ülkemizde ise 8 milyon civarında diyabet hastası var. İnsanlar beslenmelerine ve fiziksel aktivitelerine dikkat etmeleri halinde diyabetten büyük oranda korunabilir” dedi.

Sağlık Bakanlığı, diyabetle mücadele için geniş kapsamlı bir eylem planını hayata geçirdi. Plan kapsamında bugün endokronoloji, diyabet ve çocuk sağlığı uzmanları, Sağlık Bakanlığı’nın resmi Facebook sayfası üzerinden bir saat süreyle diyabetle ilgili vatandaşlardan gelen yüz soruyu cevapladı.

“Farkındalık oluşturmak istiyoruz”

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya, 2017 için diyabet konusunda çeşitli kampanyalar yürüteceklerini belirterek, eylem planının bugün startını verdiklerini söyledi. Akçakaya, “Diyabet konusunda toplumda farkındalık ve davranış değişikliği oluşturmak istiyoruz. Bugün üniversite ve hastaneden konunun uzmanı hekimlerimiz, 10.30 ve 11.30 saatleri arasında Sağlık Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabı üzerinden diyabetle ilgili vatandaşlardan gelen sorulara cevap verdi. Uzmanlarımız, bir saat içerisinde yüz soruyu yanıtladı” dedi.

mlşp

Sağlıklı yaşam araçları bilinçlendirecek

Akçakaya, şöyle konuştu:

“Diyabet görme kaybı, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve felç gibi riskleri de beraberinde getiriyor. 14 Kasım Diyabet Günü'nde bakanlığın sağlıklı yaşam araçları, belli merkezlerde sağlıkla ilgili bilinçlendirme çalışması yapacak. Yine önümüzdeki hafta boyunca diyabetle ilgili renklendirme ve broşür dağıtımı yapılacak. Kamu spotu çalışmamız da pazartesiden sonra televizyonlarda yayınlanacak.


bhjk

“Herkes sosyal medyada paylaşacak”

Sosyal medyada ise 14 Kasım'da etiket çalışmamız olacak. Toplumun tüm kesimlerini açacağımız hesap altında paylaşım yapmaya çağıracağız. 81 ildeki teşkilatlarımız da buraya katkıda bulunacak. Bakanlığımızın hastanelerdeki ekranlarında 14 Kasım'da diyabetle ilgili bilgilendirme amaçlı içerik paylaşılacak."

Bize Ulaşın

T.C. Sağlık Bakanlığı
Bilkent Yerleşkesi 
Üniversiteler Mahallesi 06800 4. Kat  
Tel: 312 585 28 00
Fax: 312 585 28 53