Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Etkinlik Hakkında

GÜNCELLENME TARİHİ: 01/06/2017

gozleriuzerinde_logo.jpgTütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması amacıyla 31 Mayıs tarihi Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiş olup tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bilindiği gibi sigara yalnız içeni değil, aynı ortamda bulunanı da öldürmektedir. Sigara dumanına maruz kalma, gerçek bir sağlık tehdididir. Bilimsel veriler, kapalı ortamda sigara dumanına maruz kalmanın sigara içmeyen insanlarda da kalp krizi ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını ortaya koymaktadır.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla tütün ve tütün ürünlerinden çocuk ve gençlerin uzak durmasının teşvik edilmesi amacıyla ‘Sigaranı Söndür Çiçeğini Al’ kampanyası başlatmıştır.

Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda kamuoyunu bilgilendirmek, özellikle çocuk ve gençlerin tütün ürünlerinden korunmasını teşvik etmek amacıyla Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı video içerikler, Bakanlığımızın sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlara ulaştırıldı. 

‘Sigaranı Söndür Çiçeğini Al’ kampanyası kapsamında hazırlanan video içeriklerinde:

1.İlköğretim öğrencileri gruplar halinde Ankara’nın birçok park ve bahçesinde farkındalık etkinlikleri yaptılar. Öğrenciler açık havada sigara içenlerin yanlarına giderek sigaraları söndürmelerini istediler. Sigarayı söndürenlere alkışlayarak çiçeklerini takdim ettiler.

2.Öğrenciler,  ‘Kendini De Bizi De Zehirleme’, ‘Sağlığın İçin Sigarayı Bırak’, ‘Sevdiklerin İçin Bağımlı Olma’,  ‘Sigarasız Hayat İstiyoruz’, ‘Temiz Bir Dünya İstiyoruz’, ‘Temiz Hava Çok Güzel’ sloganlarıyla sigara içenleri uyardılar.

3.Hazırlanan videolarda sigara ve dumanı ‘Gözleri Üzerinde’ logosuyla kapatıldı. 

Bize Ulaşın

T.C. Sağlık Bakanlığı
Bilkent Yerleşkesi 
Üniversiteler Mahallesi 06800 4. Kat  
Tel: 312 585 28 00
Fax: 312 585 28 53