T.C Sağlık Bakanlığı
Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yeniden Yeşeren Hayatlar Umut Dağıttı

Güncelleme Tarihi: 04/04/2017

DSC_0554.JPG

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ve Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında, kansere karşı vatandaşları bilgilendirmek için ortak etkinlik düzenledi. 

Etkinlikte kansere karşı toplumsal farkındalık sağlayabilmek amacıyla bir alışveriş merkezinde stant kuruldu. Ankara Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi’nde kanseri yenen hastalar, standı ziyaret eden vatandaşlara üzerinde kanserden korunmak için tavsiyelerin bulunduğu çam fidanları hediye etti. Stantta görevli olan Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ergün Yüksel ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Gülnihal Tufan ise vatandaşların merak ettikleri sorulara cevap vererek gün boyu bilgilendirme yaptılar.

DSC_0534.JPG

Tıbbi Onkoloji Uzm. Dr. Gülnihal Tufan, düzenlenen farkındalık etkinliği ile kanser hastalığıyla ilgili toplumsal bilincin artırılmasının amaçlandığı dile getirdi. Dünya genelinde kanser hastalığının görülme sıklığının yüksek olduğunu belirten Tufan, "Kanser dünya ölüm nedenleri arasında birinci sırada, Türkiye'de de kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 96 bin erkek ve 67 bin kadına kanser tanısı konulmaktadır." dedi. Kanserden korunmak için bireysel tedbirlerin alınabileceğinin altını çizen Tufan, bunun için kilo kontrolünün önem taşıdığını ve gün içinde yeterli fiziksel aktivite yapılması gerektiğini bildirdi.

Tufan, kanserden korunmak için tütün ürünleri ve alkol ve kimyasallardan uzak durulması, güneşin zararlı ışınlarından kaçınılması, yeterli ve dengeli beslenmenin yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 
  • DSC_0570.JPG
  • DSC_0543.JPG
  • DSC_0587.JPG
  • DSC_0557.JPG
  • DSC_0559.JPG